İklim Dostu Gıda Alışverişini Nerelerden Yapabiliriz?

Araştırmalar dünyadaki açlık sorununun yetersiz gıdayla, yani üretimle ilgili olmadığını ortaya koyuyor. Dünya Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) verilerine göre, açlığın asıl sebebi gıdanın paylaşılmaması, yoksulların gıdaya ulaşamaması ve gıda israfı. Günümüzde dünyada üretilen gıdanın üçte biri tarladan sofraya gelene kadar çeşitli nedenlerle heba oluyor. Üstelik bu orana çöpe atılan gıdalar dâhil değil. Gıdaya adil erişim ve israf sorununu aştığımızda, doğa dostu ya da ekolojik tarım yöntemleriyle, gıdanın dünyaya ve Türkiye’ye adil şekilde yeteceğini gösteren pek çok araştırma bulunuyor.

Ekolojik ve Organik Pazarlar

Üreticiler ile doğrudan iletişim kurabilirsiniz. Şu an Türkiye’de 16 ekolojik pazar bulunuyor. Listeye www.ekolojikpazarlar.org dan ulaşabilirsiniz.

Yerel Çiftçi Pazarları

Doğa dostu üretim yapan küçük çiftçilerle güvene dayalı ilişkiler kurmak, mevsiminde, sağlıklı gıda alışverişleri için iyi bir alternatiftir.

Gıda Toplulukları ve Tüketici Kooperatifleri

Doğa dostu üretim yaptığını bildiği ve güvendiği çiftçilerden belli periyotlarda sipariş usulü alışveriş yapan topluluklar, ulaşmak istedikleri gıdada kendi standartlarını belirleyerek sağlıklı gıdaya ulaşıyor. (www.gidatopluluklari.org)

Mahalle Bostanları

Zehirsiz gıdaya ulaşmak için, ayrıca bazı şehirlerde örnekleri görülen, mahalle sakinlerinin ortaklaşarak ekip biçtiği yerler olan mahalle bostanlarıdır.

Doğal Üretim Yapan Bazı Çiftçilerin Haftalık Listesi

Doğa dostu ürün yetiştiren bazı çiftçilerin listelerine üye olarak ulaşabilirsiniz.

@zehirsizsofralaricin