COP 26 için Çocuklar Dünyayı Çiziyor!

Dünyanın her yerindeki çocuklardan iklim krizi hakkındaki düşüncelerini özel bir yaratıcı dışavurum projesiyle paylaşmalarını istedik.

- 50 yıl sonra dünya nasıl görünecek?

- "Mükemmel Dünya" sence nasıl olurdu?

- Çevreyi olumlu şekilde etkilemek konusunda daha güçlü, bilgili ve kendine güvenli hissetmek için 2021'de ne gibi değişiklikler yapabiliriz?

Twinkl'ın bu çalışmasını destekliyor, dünyanın dört bir yanından okul çağındaki çocuklar araştırıyor ve sizi de buna katılmaya davet ediyoruz.

İklim değişiyor - hem dünyamızda hem sınıflarımızda. 

Bugünün eko-kriziyle başa çıkmak için, gelecek nesillerin aklından, kalbinden, sezgilerinden ve içgörülerinden yararlanmanın zamanı geldi.

İklim değişikliği kaçınılmaz bir gerçek, bunu artık biliyoruz. Okul içinde ve dışında bu konudaki endişe (o kadar yaygın ki artık kendi adı var, eko-anksiyete diye adlandırılıyor) arttıkça, insanların davranışları da değişmeye başladı. Öğrenciler ve öğretmenler, genç nesillere daha umutlu bir gelecek bırakabilmek için kendi istekleriyle harekete geçmeye başladılar. Belki biz önceki nesiller daha naif olabiliriz. Ama şu an okul çağında olan çocukların iklim değişikliği (ve Dünya üzerindeki etkileri) konusundan habersiz olduğunu kimse söyleyemez. Hatta tam tersine, farklı ülkelerdeki ilkokul çocukları yıllardır “Gelecek için Cuma” hareketleri gibi akımlar başlattılar. Kendi geleceklerine dair endişeli, ama bir o kadar da güçlü ve kararlı hissettiklerini gösteren protesto hareketleriyle konuya öncülük bile ediyorlar.

Peki biz nasıl yardım edebiliriz? 

Twinkl tarafından World Wildlife Fund (WWF - Doğal Yaşamı Koruma Derneği) & Partners işbirliğiyle oluşturulan GO-TO Free COP26 okul materyallerimizle sınıfta iklim değişikliği hakkında tartışmalar başlatmak için fırsat yaratmaya çalışıyoruz. Bunun yanı sıra, heyecan verici yeni bir yaratıcı proje başlattık. Böylece iklim değişikliği tartışmasını gelecek nesillere heyecan verici yöntemlerle taşımaya çalışıyoruz.

Çocuklar yaşadıkları dünyayı ve iklim değişikliğinin gidişatını nasıl algılıyor?

Dünyada neyin değiştiğini görmek istiyorlar?

Onlara göre mükemmel yeryüzü nasıl görünüyor?

Twinkl platformlarında, 'Draw Upon Earth' yaratıcı dışavurum projemizle bu soruları yanıtlamak için yola çıktık ve her kesimden aile, öğretmen ve eğitimciyi de bizimle keşfe davet ediyoruz. Bu etkinliğin amacı  öğretmen ve ailelerin katılımını sağlayarak yeni neslin sesini farklı platformlara taşımak. Ayrıca eğitmenlerin dünyayı bir de genç öğrencilerin gözünden görmelerine ve iklim kriziyle ilgili çocukların bakış açılarını keşfetmelerine olanak tanıyoruz.

Nasıl katılabilirsiniz?

Öğrencilere altta gördüğünüz 2 boş dünya çizimini vererek!
Soldakine 50 yıl sonra yeryüzünün ve dünyamızın (ekolojik anlamda) nasıl görüneceğini çizmelerini, sağdakine de hayallerindeki mükemmel gezegeni (veya mükemmel Dünyayı) çizmelerini isteyeceğiz. 

Çizimlerin altındaki küçük kutucuklarda ise çocuklara bir iki cümle ile bu çizdiklerini tanımlamalarını isteyeceğiz. Çizdikleriyle ilgili detay vermek istedikleri konular veya eklemek istedikleri bir mesaj varsa onu da yazabilirler.

Bu aktivitenin tamamlanmasıyla beraber, çocukları 'kendi hayallerindeki ideal Dünya' ve '50 yıl sonra göreceğimiz gerçek dünya' arasındaki farkları algılamaya yönlendirilecekler. 

Aradaki farklar ve benzerlikler neler? 

Mükemmel Dünyaya erişmek için neler yapılabilir? 

Dünyanın durumunu iyileştirmek için şu an ne yapılabilir ki 50 yıl sonra daha parlak bir geleceğimiz olsun?

Çizimleriniz bize ulaştığı zaman onları kullanarak infografikler ve çeşitli görsel çalışmaları yapacağız. Katılımcı çocuklarımızın yaratıcı fikirlerini ve öngörülerini kullanarak yeni neslin mesajlarına verdiğimiz önemi bu şekilde tüm dünyaya göstermeyi hedefliyoruz. 

Sizden gelen resimlerle oluşturulan bu imajlar daha sonra dünyanın herhangi bir yerindeki okullar, sivil toplum örgütleri veya öğretmenler tarafından kullanılarak çocukların sesini daha geniş kitlelere duyurmak için kullanılacak. Aynı zamanda onların Dünya ile ilgili mesajlarına ve geleceğe dair bakış açılarına da platform sağlayacak. 

Dünyanın her köşesinden çocukların çizimleri elimize ulaştıkça burada yer vereceğiz ki, böylece iklim değişikliği ile ilgili öğrencilerin önem verdiği konularda yapıcı bir tartışma başlatabilelim. 

Kendi çocuğumla/sınıfımla nasıl katılabilirim? 

Yapmanız gereken çok basit. Ücretsiz COP26 materyallerimizi indirip, evde çocuğunuzla ya da sınıfınızda öğrencilerinizle bu aktiviteyi yapın.

Çizimleriniz bittiği zaman bu linkteki form yoluyla (veya bir sorun yaşarsanız didem.gorcegiz@twinkl.co.uk adresine) bize gönderin!

Çocuklarımızın çizdiklerini hem Twinkl web sitesinde hem de sosyal medya hesaplarımızda olabildiğince çok insanla paylaşmayı hedefliyoruz. 

Şu ana kadar elimize ulaşanlar arasından bazıları aşağıda… 

İlk resimler suyun öte yakası Yunanistan'dan. Dimitra ve Sofia çizmişler.

İtalya'dan Francesca (7 yaşında) aşağıdaki çizimi yollamış. 

Şimdi de bizim akıllı öğrencilerimizden gelenler.

BUMED Merak Eden Çocuk Okulları öğrencilerinden 6 tanesi bizim için harika çizimler yapmış. 

Maya (Yaş 8)

Selim (Yaş 8)


Ezgi (Yaş 8)

Ata Orkun (Yaş 7)


Asaf (Yaş 9)

Su (Yaş 8)

Bize gelen bazı sorulara yanıt vermek için ufak bir güncelleme yapmak istedik. 

1) Katılım için son gün 12 Kasım 2021 Cuma gece yarısı, yani COP26 zirvesinin bitiş günü. 

2) Çocuklarımız mesajları Türkçe yazabilirler, biz başka ülkelerde de paylaşılabilmesi için İngilizcelerini çevirerek resimlere ekliyoruz. Sizin İngilizce yazmanız gibi bir beklentimiz kesinlikle yok. Ama yazmak isterseniz de (Türkçe veya İngilizce) dilediğiniz dili kullanabilirsiniz. 

3) Resimleri bize yollarken dosya isimlerini "okuladı-ogrenciadı.JPEG" (veya PNG) olacak şekilde isimlendirerek atarsanız çok seviniriz.
Örnek: odtükoleji-didemgorcegiz.JPEG gibi mesela...

4) Bir okul adına değil çocuğunuzla bireysel katılım sağlıyoranız sadece ogrenciadi.JPEG olacak şekilde yazmak yeterlidir okul adı şart değil :) Örnek: didemgorcegiz.JPEG

5) Bu resimler bir havuzda toplandıktan sonra dünyanın 60 farklı ülkesi için hazırlayacağımız animasyon, infografik ve görseller içinde kullanılabilir. Türkiye özelinde elimizden geldiği kadar bize ulaşan tüm resimleri sitemizde ayrıca bir blogda yayınlamaya çalışacağız. 

Sizin miniklerinizin nasıl güzel eserlerle geleceklerini görmek için sabırsızlanıyoruz. Yazımızı okuduğunuz ve genç beyinlere gelecekleriyle ilgili hislerini anlatma ve seslerini duyurma şansı verdiğiniz için çok teşekkür ederiz. 

Yazan: Didem Görceğiz

Bu yazının orjinaline ulaşmak için burayı tıklayabilirsiniz!